Dla opiekuna

Cechy dobrego opiekuna

Cechy dobrego opiekuna

Być może natrafiłeś już na ofertę pracy w roli opiekuna osób starszych, a może po prostu czujesz, że chciałbyś się sprawdzić w tej roli? W tym tekście podpowiadamy, jakie cechy powinieneś w sobie pielęgnować, żeby być jak najlepszym opiekunem  seniora.

Opieka nad seniorami nie jest łatwą pracą, ale nie oznacza to wcale, że wykonywać ją mogą wyłącznie ludzie „niezwykli", obdarzeni jakimiś nadnaturalnymi zdolnościami. Wypracowanie w sobie odpowiednich cech wymaga czasu i doświadczenia. Nic nie przychodzi od razu, ale nie martw się, przy odrobinie chęci, nawet takie cechy jak empatia czy cierpliwość można wytrenować. Czego więc potrzebujesz do bycia Superwnukiem?

  • empatii,
  • cierpliwości,
  • zrozumienia.

Empatia jest bardzo ważna wszędzie tam, gdzie pracuje się z ludźmi. Polega na uważności i wrażliwości na potrzeby innych. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie chodzi jednak o odczuwanie i przeżywanie tego samego, co czuje druga osoba. Empatia nie oznacza też odgadywania myśli i nastrojów podopiecznego. Dlaczego? Ponieważ taka definicja empatii naraża Cię jako opiekuna na zbyt duże obciążenie emocjonalne. Wczuwając się we wszystkie problemy i dolegliwości podopiecznego, będziesz zbyt zmęczony, żeby wykonywać swoją pracę. Czym zatem jest empatia? Empatia oznacza próbę zrozumienia tego, co przeżywa drugi człowiek. Jako opiekun staraj się więc dawać podopiecznemu przestrzeń do wyrażenia tego, co czuje i zapewnienie, że może podzielić się z Tobą swoimi przemyśleniami. Spróbuj zrozumieć, co dzieje się w życiu seniora, ale nie angażuj się emocjonalnie.

Empatia, cierpliwość i zrozumienie – oto najważniejsze cechy dobrego opiekuna osób starszych

Z empatią wiążą się także dwie kolejne cechy, czyli cierpliwość i zrozumienie. Osoby starsze, jak każdy, mają swoje codzienne smutki i zmartwienia, bywają w różnym, nie zawsze dobrym humorze. Czasem potrzebują rozmowy, innym razem spokoju. Dobry opiekun próbuje zachować się odpowiednio do ich potrzeb. Stara się zauważyć, kiedy wesprzeć swojego podopiecznego sporą dawką optymizmu, a kiedy pozwolić mu po prostu pomilczeć. Jeśli nie wiesz, czego potrzebuje druga osoba, zawsze możesz zapytać. Komunikacja jest niezwykle istotną umiejętnością, a wyczucie przychodzi z czasem budowania relacji z seniorem. W swojej pracy spróbuj nie zrażać się niepowodzeniami czy drobnymi przykrościami, które mogą go Cię w niej spotkać. Staraj się kierować cierpliwością, co pozwoli Ci zdystansować się, jeśli coś nie pójdzie zgodnie z planem.

Świadomość obowiązków – warto być przygotowanym na czekające nas wyzwania

Podejmując się pracy w roli opiekuna osób starszych, musisz wiedzieć, jakie będą wobec Ciebie oczekiwania. W zależności od Twojego wykształcenia i kwalifikacji możesz pracować jako opiekun medyczny lub niemedyczny. Lista Twoich obowiązków zależy przede wszystkim od miejsca pracy, jak i stanu zdrowia osoby, którą będziesz się zajmować. Na liście najczęściej wymienianych obowiązków opiekuna seniora znajdują się:

  • pomoc w codziennych obowiązkach — takich jak sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów
  • wspólne spędzanie czasu — o tym jak szkodliwa dla osoby starszej może być samotność przeczytasz tutaj.
  • pomoc w higienie – w zakresie zależnym od stopnia samodzielności seniora;
  • profilaktyka przeciwodleżynowa – w przypadku osób leżących i niesamodzielnych;
  • pomoc przy przyjmowaniu leków – zwłaszcza w przypadku seniorów niesamodzielnych;
  • wizyty u lekarza – wsparcie w zorganizowaniu takiej wizyty, jak i w doprowadzeniu osoby starszej na miejsce.

Bądź przygotowany, że potrzeby seniora mogą się zmieniać zależnie od sytuacji. Pamiętaj, że kiedy czujesz, że nowe obowiązki przerastają Twoje możliwości lub kompetencje, zawsze masz prawo odmówić.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tym jak wygląda praca opiekuna i jak jej szukać zapraszamy Cię na naszą platformę! W Superwnuku kierujemy się wartościami, którymi chcemy dzielić się z naszymi opiekunami. Głęboko wierzymy, że opieka to nie tylko praca, ale także prawdziwe powołanie, które może dać wiele satysfakcji i radości.


Jan Niziński

Jan Niziński

Założyciel i CEO Superwnuka. Lekarz z zacięciem naukowym, zainteresowany szczególnie zdrowiem publicznym i nowymi technologiami w medycynie. Założył Superwnuka, bo wierzy, że organizacja opieki dla bliskiej osoby nie musi być traumatycznym przeżyciem.